„Chciałbym aby tu było…” – projekt klasy 2f (grupa 2)

Na początku marca uczniowie z klasy 2F (grupa 2) zaprezentowali wyjątkowy projekt na lekcji języka angielskiego. Spotkanie zorganizowane zostało  przez nauczyciela języka angielskiego (p.prof M.Kossak-Wąchała) i  odbyło się na platformie ZOOM.  Lekcja opierała się na projekcie Candy Chang o nazwie „I Wish This Was” – publicznym projekcie artystycznym, w ramach którego mieszkańcy mogą wyrazić własne pomysły na poprawę swojej okolicy za pomocą naklejek do wypełnienia („Chciałbym aby tu było…”), a akcja ta ma umożliwić ludziom wyrażanie swojego zdania na temat tego co chcieliby poprawić w swoim mieście.

Więcej o samym projekcie możemy poczytać na stronie:

Projekt zainspirował uczniów klasy 2f do stworzenia własnych propozycji, tego,  co chcieliby  zmienić w naszej szkole – może ulepszyć, może wprowadzić coś odrobinę innego, nowatorskiego. Choć nasze Liceum ciągle się rozwija, zawsze warto  dążyć do kolejnych zmian, by wszyscy, zarówno nauczyciele jak i uczniowie, mieli komfort pracy i nauki.

Uczniowie zostali zapytani o to co by zmienili w naszej szkole mając w uwadze, iż nie muszą przejmować się budżetem.  Ze względu na czas pandemii możemy sobie tylko wyobrazić, że naklejki wraz ze szkolnymi pragnieniami moglibyśmy znaleźć w wielu miejscach w naszej placówce- przykładowo naklejki przyklejone na drzwiach, ścianach lub pomieszczeniach gospodarczych . Kilka pomysłów w grupach się powtórzyło, co oznacza, że uczniowie  mają podobne wizje, marzenia: np. wszystkim grupom marzą się np.: „Super pracownie: biologiczna i chemiczna”, co nie dziwi, gdyż klasa 2f to głównie profil biologiczno-chemiczny; większe szafki dla uczniów to też ich priorytet. Każda grupa miała również  kilka indywidualnych pomysłów. I tak:

GRUPA PIERWSZA: Ewa Tkaczyńska, Roksana Ręczmin, Małgorzata Maroszek i Natalia Ślusarczyk. Dziewczyny przygotowały bardzo kolorową i estetyczną prezentację a zarazem zaproponowały naprawdę praktyczne pomysły. Kilka z nich dotyczyło np.: wybudowania basenu, większego parkingu, zamontowania klimatyzatorów czy zapewnienia  tabletów  dla wszystkich uczniów.

Więcej szczegółów w prezentacji tej grupy:

GRUPA DRUGA: Julia Kozłowska, Klaudia Soboniak i Jarosław Nowakowski. Ten zespół również przedstawił ciekawe zmiany. Oto ich kilka  koncepcji: „Przestrzeń towarzyska” dla uczniów –czyli miejsce spotkań gdzie uczniowie mogliby się wspólnie uczyć, spędzać czas w trakcie przerw i po lekcjach, „Tablica motywacyjna” z hasłami dającymi inspirację czy  stojaki rowerowe przy szkole.

Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich pomysłów w  ich prezentacji

GRUPA TRZECIA: Zuzanna Tatarczyk, Wiktoria Rumik, Nicolas Rebane i Ewa Ziętek. Ta grupa skupiła się głównie na tym, aby nauka stała się wygodniejsza i przyjemniejsza. Oto kilka  propozycji:  Renowacja sal lekcyjnych oraz sali kominkowej czy  stworzenie tablicy ze zdjęciami grupy fotograficznej.

Możesz sprawdzić całą  prezentację, aby uzyskać więcej informacji: https://docs.google.com/presentation/d/1CQ_-wP15umLitTaneDktQCxQPPbcmdeRsP7VN3pE7OM/edit?usp=sharing

GRUPA CZWARTA: Julia Radek, Natalia Skuza i Maria Patyk . Ten zespół również zaprezentował fantastyczne propozycje. Oto one: Pokój muzyczny-dobrze wyposażone i wyciszone pomieszczenie, gdzie wszyscy uczniowie uzdolnieni muzycznie mogliby „szlifować” swoje umiejętności,  „Pokój gier” dla relaksu oraz szkolny radiowęzeł.

Link do prezentacji dziewczyn

To spotkanie okazało się być  dla nas wszystkich wielką inspiracją.  Była to z jednej strony dobra zabawa a z drugiej rozwijanie umiejętności językowych i komputerowych. Projekt światowy stał się ciekawym  narzędziem dla nas a odpowiedzi wskazane przez uczniów odzwierciedlają ich nadzieje, marzenia a zarazem barwną wyobraźnię młodzieży. Tak jak można  zauważyć, nasi uczniowie mają głowy pełne wspaniałych pomysłów! Niektóre z nich się powtarzają, więc dlaczego by nie sprawić, by stały się realne? Niestety bariera finansowa to zawsze ogromna przeszkoda. Wierzymy jednak, że nasze koncepcje pomogą coś zmienić w przyszłości. Myślimy, że każdy uczeń naszej szkoły oraz innych szkół w Częstochowie  na swój sposób dokończyłby zdanie:

„CHCIAŁBYM ABY TU BYŁO…”

Newsa przygotowały: p. prof. Marzena Kossak-Wąchała, Roksana Reczmin, Julia Radek oraz Ewa Ziętek.