Na początku marca uczniowie z klasy 2F (grupa 2) zaprezentowali wyjątkowy projekt na lekcji języka angielskiego. Spotkanie zorganizowane zostało przez nauczyciela języka angielskiego (p.prof M.Kossak-Wąchała) i odbyło się na platformie ZOOM. Lekcja opierała się na projekcie Candy Chang o nazwie „I Wish This Was” – publicznym projekcie artystycznym, w ramach którego mieszkańcy mogą wyrazić własne pomysły na poprawę swojej okolicy za pomocą naklejek do wypełnienia („Chciałbym aby tu było…”), a akcja ta ma umożliwić ludziom wyrażanie swojego zdania na temat tego co chcieliby poprawić w swoim mieście.
Więcej o samym projekcie możemy poczytać na stronie:
- http://candychang.com/work/i-wish-this-was/ (wersja angielska)
- http://synchronicity.beczmiana.pl/dobrze-jakby-tu-byl/ (wersja polska)
Projekt zainspirował uczniów klasy 2f do stworzenia własnych propozycji, tego, co chcieliby zmienić w naszej szkole – może ulepszyć, może wprowadzić coś odrobinę innego, nowatorskiego. Choć nasze Liceum ciągle się rozwija, zawsze warto dążyć do kolejnych zmian, by wszyscy, zarówno nauczyciele jak i uczniowie, mieli komfort pracy i nauki.
Uczniowie zostali zapytani o to co by zmienili w naszej szkole mając w uwadze, iż nie muszą przejmować się budżetem. Ze względu na czas pandemii możemy sobie tylko wyobrazić, że naklejki wraz ze szkolnymi pragnieniami moglibyśmy znaleźć w wielu miejscach w naszej placówce- przykładowo naklejki przyklejone na drzwiach, ścianach lub pomieszczeniach gospodarczych . Kilka pomysłów w grupach się powtórzyło, co oznacza, że uczniowie mają podobne wizje, marzenia: np. wszystkim grupom marzą się np.: „Super pracownie: biologiczna i chemiczna”, co nie dziwi, gdyż klasa 2f to głównie profil biologiczno-chemiczny; większe szafki dla uczniów to też ich priorytet. Każda grupa miała również kilka indywidualnych pomysłów. I tak:
GRUPA PIERWSZA: Ewa Tkaczyńska, Roksana Ręczmin, Małgorzata Maroszek i Natalia Ślusarczyk. Dziewczyny przygotowały bardzo kolorową i estetyczną prezentację a zarazem zaproponowały naprawdę praktyczne pomysły. Kilka z nich dotyczyło np.: wybudowania basenu, większego parkingu, zamontowania klimatyzatorów czy zapewnienia tabletów dla wszystkich uczniów.
Więcej szczegółów w prezentacji tej grupy:
- https://view.genial.ly/603c017ed0bbb40d2ce07a0e/video-presentation-copernicus-news
- https://view.genial.ly/603ccd3fdbdb4b0d1445280c/interactive-content-ideas
GRUPA DRUGA: Julia Kozłowska, Klaudia Soboniak i Jarosław Nowakowski. Ten zespół również przedstawił ciekawe zmiany. Oto ich kilka koncepcji: „Przestrzeń towarzyska” dla uczniów –czyli miejsce spotkań gdzie uczniowie mogliby się wspólnie uczyć, spędzać czas w trakcie przerw i po lekcjach, „Tablica motywacyjna” z hasłami dającymi inspirację czy stojaki rowerowe przy szkole.
Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich pomysłów w ich prezentacji
GRUPA TRZECIA: Zuzanna Tatarczyk, Wiktoria Rumik, Nicolas Rebane i Ewa Ziętek. Ta grupa skupiła się głównie na tym, aby nauka stała się wygodniejsza i przyjemniejsza. Oto kilka propozycji: Renowacja sal lekcyjnych oraz sali kominkowej czy stworzenie tablicy ze zdjęciami grupy fotograficznej.
Możesz sprawdzić całą prezentację, aby uzyskać więcej informacji: https://docs.google.com/presentation/d/1CQ_-wP15umLitTaneDktQCxQPPbcmdeRsP7VN3pE7OM/edit?usp=sharing
GRUPA CZWARTA: Julia Radek, Natalia Skuza i Maria Patyk . Ten zespół również zaprezentował fantastyczne propozycje. Oto one: Pokój muzyczny-dobrze wyposażone i wyciszone pomieszczenie, gdzie wszyscy uczniowie uzdolnieni muzycznie mogliby „szlifować” swoje umiejętności, „Pokój gier” dla relaksu oraz szkolny radiowęzeł.
To spotkanie okazało się być dla nas wszystkich wielką inspiracją. Była to z jednej strony dobra zabawa a z drugiej rozwijanie umiejętności językowych i komputerowych. Projekt światowy stał się ciekawym narzędziem dla nas a odpowiedzi wskazane przez uczniów odzwierciedlają ich nadzieje, marzenia a zarazem barwną wyobraźnię młodzieży. Tak jak można zauważyć, nasi uczniowie mają głowy pełne wspaniałych pomysłów! Niektóre z nich się powtarzają, więc dlaczego by nie sprawić, by stały się realne? Niestety bariera finansowa to zawsze ogromna przeszkoda. Wierzymy jednak, że nasze koncepcje pomogą coś zmienić w przyszłości. Myślimy, że każdy uczeń naszej szkoły oraz innych szkół w Częstochowie na swój sposób dokończyłby zdanie:
„CHCIAŁBYM ABY TU BYŁO…”
Newsa przygotowały: p. prof. Marzena Kossak-Wąchała, Roksana Reczmin, Julia Radek oraz Ewa Ziętek.