William Wharton – artysta i psycholog

„Każda dobra powieść może zmienić spojrzenie człowieka na życie”.

The New York Times

Myślę, że książki Wiliama Whartona rzeczywiście pozwalają spojrzeć inaczej na różne problemy. W wielu z nich są wątki autobiograficzne co pogłębia ich autentyzm.

Wiliam Wharton urodził się 7.11.1925 w Filadelfii (Pensylwania), zmarł 29.10.2008 w Encinitas ( Kalifornia). Prawdziwe nazwisko to Albert Du Aime. W 1943 został wcielony do dywizji piechoty i wysłany do Europy, gdzie walczył na frontach: francuskim, belgijskim, luksemburskim i niemieckim. Podczas walk odniósł wiele ran, przeszedł poważne operacje . W 1945 powrócił jako inwalida wojenny do USA. Rozpoczął studia z dziedziny sztuki i psychologii na uniwersytecie Los Angeles. Po ukończeniu studiów zaczął utrzymywać się ze sprzedaży swoich obrazów, potem pracował w szkole jako nauczyciel.

Działalność pisarską rozpoczął w latach 50- tych. W 1951 napisał swą pierwszą powieść „Tysiąc śmierci”.

W latach 60-tych wraz z rodziną przybył do Francji, gdzie się osiedlił. Domem Whartonów była barka mieszkalna na Sekwanie, a od lat 70-tych stary młyn w Burgundii.

W tym czasie oddawał się malarskiej pasji, a jego prace były eksponowane na wystawach w Anglii i Niemczech.

Jako pisarz światowy rozgłos zyskał dzięki powieści „Ptasiek”, wydanej w 1978 pod pseudonimem William Wharton. Uznano ją za najlepszy debiut roku. W 1984 została zekranizowana przez A. Parkera. Główne role zagrali M. Modine i N. Cage. Na ekran przeniesiono również inne powieści Whartona: „Tato”, „W księżycową , jasną noc”.

W swych utworach pisarz podejmuje głównie problematykę psychologiczną . Opowiada o przyjaźni, marzeniach, miłości, wojnie, szaleństwie i pięknie.

W powieściach z wątkami autobiograficznymi pisze o sile rodziny, miłości , walce człowieka w obronie własnego gniazda, sensie ludzkiego życia- wartościach uniwersalnych w każdej kulturze.

W książce „Niezawinione śmierci” autor opisuje przeżycia związane z tragiczną śmiercią swojej córki, zięcia i dwóch wnuczek. Zginęli tragicznie w karambolu na autostradzie spowodowanym przez dym z wypalanych ściernisk. Wharton podjął sądową batalię, chcąc ustalić odpowiedzialnych za śmierć swoich najbliższych, a także doprowadzić do zaniechania procederu wypalania pól, by już nigdy nie zdarzyły się podobne wypadki.

„Niezawinione śmierci” to powieść, która w tym samym stopniu jest afirmacją życia, co opowieścią o śmierci. To książka o życiu pogodzonym ze śmiercią, o duchowej przemianie i pogłębionym rozumieniu naszych codziennych zmagań.

„Pisanie tej książki to była droga przez mękę- wyznał pisarz. – Te przeżycia zmieniły mnie tak bardzo, że śmierć córki wydaje mi się teraz niemal usprawiedliwiona, upewniły mnie , że istnieje jakiś ważniejszy wymiar egzystencji, niż ten, który znamy”.

Powieść ta, jak również 9 innych tegoż autora, znajduje się w bibliotece, więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić do wypożyczeń.

Newsa przygotowała: p. prof. Aneta Kupczak.