6 marca obchodzony był Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Święto to ustanowił w 2012 r. Parlament Europejski, by upamiętniać osoby, które w XX wieku z narażeniem życia przeciwstawiały się reżimom totalitarnym. Idea ta nawiązuje do nadawanego przez Państwo Izrael tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przyznaje Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Instytut przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata 27 712 osobom, wśród których 7 112 pochodzi z Polski.
Jedną z Polek uhonorowaną tym odznaczeniem jest Irena Sendlerowa, znana głównie ze względu na swoje zasługi w czasach II wojny światowej – działając w konspiracji, także w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, prowadziła, wraz z grupą współpracowniczek, akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Jej działania z czasu niemieckiej okupacji były wyrazem postawy życiowej, którą wykazywała się także przed wojną i po niej.
Uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych mogli obejrzeć wirtualną wystaw o Irenie Sendlerowej. Zachęcamy także pozostałych uczniów do jej obejrzenia:
https://artsandculture.google.com/exhibit/irena-sendler/yAKy_XNxPh8dLQ
Newsa przygotowały: p. prof. Agnieszka Warzecha, p. prof. Agata Warta.