Zanim sięgniesz po lekturę, może warto zadać sobie pytanie – kim był autor? Co takiego było w jego utworach, że czytają go całe pokolenia i zawsze jest w kanonie obowiązkowej literatury? Może się wtedy dowiesz, że pisarz był jak Bizet – który nie doczekał się sławy za życia, a potem jego „Carmen” była wystawiana na deskach wielkich oper. Albo jak Van Gogh, który nie sprzedał ani jednego obrazu, a obecnie jego dzieła warte są miliony.
I może wówczas, gdy zapoznasz się choć z krótkim życiorysem autora, łatwiej ci będzie przeczytać jego książkę.
Chciałabym przybliżyć postać jednego z wielkich polskich pisarzy. Zacznę trochę nietypowo- od Stefana Żeromskiego. Może dlatego, że studiowałam w Kielcach, a pisarz pochodzi z tych rejonów. A może dlatego, że Żeromski pracował też jako bibliotekarz.
Stefan Żeromski urodził się 14.10.1864 w Strawczynie (województwo świętokrzyskie), zmarł 20.11.1925 w Warszawie. To polski prozaik, publicysta i dramaturg. Liczne jego utwory są lekturami w szkołach podstawowych i średnich. Ze względu na zaangażowanie społeczne nazwany był „sumieniem narodu”. Do najbardziej znanych powieści Żeromskiego należą: „Ludzie bezdomni”, „Popioły”, „Przedwiośnie”, „Wierna rzeka”.
Oto co inny znakomity pisarz tej epoki, Władysław Stanisław Reymont, napisał o śmierci Żeromskiego: „Strata ta polskiej literatury niezastąpiona. Uwielbiałem go jako genialnego pisarza”.
Po lektury będziecie zobligowani sięgnąć w ramach programu języka polskiego. Ja natomiast zachęcam Was, drodzy uczniowie, do zapoznania się z biografią tego pisarza- krótszą lub dłuższą, jak kto woli. W szkolnej bibliotece znajduje się wiele pozycji biograficznych. Są to między innymi: „Nowe spotkania z Żeromskim”, „Stefan Żeromski”, „Pozytywizm i Żeromski”, „Słownik pisarzy”.
Zapraszam więc do wypożyczeń, oczywiście jak już wrócicie do szkoły.
Newsa przygotowała: p. prof. Aneta Kupczak.