Dom Szalom gościnny, ciepły i bezpieczny…. słowa piosenki żydowskiej Austeria towarzyszyły uczestnikom wyjazdu do Sopron na Węgrzech oraz do Wiednia, który odbył się w dniach 11.10- 16.10 2013. Był on jedną z części rocznego projektu poświęconego kulturze judaistycznej, który realizowała młodzież naszego liceum. Na wycieczkę do kraju bratanków wybrało się 15 osób wraz z panią profesor Beata Gendek-Barhoumi. Byliśmy gośćmi Nyugat-Magyarországi Egyetem Organizatorzy , przede wszystkim nauczyciel historii w tamtejszej szkole – Zsolt Istvan Vodli przygotowali bardzo ciekawy program. Zaczęliśmy naszą wyprawę od zwiedzania Sopron, urokliwego miasteczka na granicy węgiersko – austriackiej. Dopisywała nam pogoda i wszystkie zwiedzane zabytki stawały się w październikowym słońcu jeszcze piękniejsze. Byliśmy w jednej z najstarszych synagog w środkowej Europie, odwiedziliśmy rytualna mykwę, widzieliśmy też jesziwę i pomnik ku czci ofiar Holokaustu, który to monument zrobił na nas ogromne wrażenie. Dodajmy do tego obrazu miasteczka gotyckie i barokowe kościoły, kamienice, małe klimatyczne uliczki i wielkie, zielone jeszcze, platany. Po południu mieliśmy okazje skorzystać za to z prawdziwej uczty dla ciała, którą była wizyta w fabryce czekolady, gdzie poznaliśmy proces produkcji tego specyfiku, spróbowaliśmy ziaren kakaowca z różnych stron świata, ale przede wszystkim do woli raczyliśmy się wspaniałymi czekoladowymi specjałami i spieraliśmy, który ze smaków odpowiada nam najbardziej. Na koniec poczęstowano nas czekoladowym fondue oraz gorącą czekoladą. Wieczorem miło spędziliśmy czas na długich spacerach i zabawie w jednej z soporńskich dyskotek. W Sopron zwiedzaliby tez samą szkołę, braliśmy udział w lekcji języka angielskiego oraz w warsztatach opartych na materiałach fundacji Centropa. Film poświęcony życiorysowi Tosi Silbering oraz martyrologii Żydów węgierskich zrobił na uczestnikach warsztatów wielkie wrażenie, a ich wypowiedzi były interesujące i pokazywały świeże spojrzenie na trudną dwudziestowieczną historię. Swój pobyt w Sopron zakończyliśmy bardzo mocnym akcentem. Przedstawiciele koła teatralnego Grupy pod wiszącym kotem zaprezentowali w pięknej szkolnej auli przedstawienie poświęcone symbolicznemu ukazaniu tragicznego losu narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Na nasz performance składały się pieśni i piosenki hebrajskie oraz w języku jidysz, jak choćby wspomniana na początku Austeria, a także monolog Shylocka z dramatu W. Szekspira Kupiec wenecki czy wiersze polskich poetów m.in. A. Słonimskiego. Spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, zarówno młodzieży węgierskiej, jak i studentów zagranicznych uczestniczących w wymianie, a także przedstawicieli gminy żydowskiej w Sopron. Każdy z aktorów w bardzo wyrazisty sposób ukazał tak trudne emocje, jak duma z własnej tożsamości, siła wiary, zdziwienie absurdem antysemityzmu czy gotowość przebaczenia. Nie dziwi wiec fakt, ze Grupa pod wiszącym kotem otrzymała oklaski na stojąco.
Podczas tej wyprawy mieliśmy również okazję poznać cesarski Wiedeń, a wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od pałacu Hofburg, gdzie byliśmy gośćmi Provinenzforschung, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat konfiskaty majątków żydowskich przez władze nazistowskie oraz powolnego procesu odzyskiwania dzieł sztuki przez rodziny ograbione w czasie wojny. W Wiedniu zwiedziliśmy tez Kunsthistorische Museum, gdzie mieliśmy okazje podziwiać wspaniale dzieła sztuki jak egipskie sarkofagi czy rzeźby w lapis lazuli, arcydzieło sztuki złotniczej – solniczkę Celliniego, jak i dzieła takich malarzy jak Brueghel, Rafael, Tycjan, Rubens, Durer, Arcimboldo, Vermeer, Rembrandt aby wymienić tylko najważniejszych. Wiedeń to oczywiście także Stephansdom, Graben z kolumną wotywną, Rathaus, budynek Parlamentu czy piękny Belweder. Ważnym aspektem wyprawy była tez niewątpliwie atmosfera I sympatia jaka darzą się uczestnicy. Dzięki temu węgierscy uczniowie poznali polskie przeboje i kroki poloneza, który to taniec młodzież naszego liceum odtańczyła na ulicach Sopron. Dzięki dojrzałości i odpowiedzialności uczestników wyjazdu oraz ich niesamowitej kreatywności wycieczka okazała sie świetna przygodą.
Sami uczestnicy wspominają wyjazd tak:
Była to też możliwość zobaczenia nowego przepięknego miejsca, czarującego kolorową jesienią. Wycieczka do Wiednia i zachwyt nad jego monumentalnością który zabiera dech w piersi. Idealny wyjazd dzięki któremu mogliśmy zetknąć się z różnego rodzaju kulturą: żydowską, artystyczną ale także życia codziennego. Wspaniałe doświadczenie, nauka i zabawa! JA CHCĘ JESZCZE RAZ!
Wyjazd był przede wszystkim możliwością poznania nowych ludzi, innej kultury oraz nie ukrywam, że także poćwiczenia j. angielskiego. Bardzo podobało mi się w Kunsthistorisches Museum, bo super, że poza np. zobaczeniem dzieł dobrze znanego Rubensa można jeszcze było poznać genialnego malarza jakim jest Lucian Freud, który wcześniej, może wstyd się przyznać, był mi obcy. Nie muszę chyba dodawać, że w Wiedniu są super sklepy, zakupy jak najbardziej udane ;p Generalnie, BARDZO POZYTYWNY wyjazd!
Była to też wspaniała okazja, żeby poznać nowych ludzi, a także przekonać się, że Polak i Węgier to rzeczywiście dwa bratanki.
Mnie bardzo spodobało się w Sopron. To bardzo klimatyczne miejsce, po prostu piękne miasteczko. W dodatku jest ‚dobra baza wypadową’- na Węgrzech jest dość tanio, a do Wiednia z kolei blisko wiec można wiele rzeczy ze sobą pogodzić. No i nie można zapomnieć o tym po co tam pojechaliśmy- bardzo ciekawa synagoga, cieszę sie ze mogłam zobaczyć tradycyjna łaźnie.(…) Sami tez bardzo się zintegrowaliśmy. Jeszcze raz dziękuję, było super!
Wyjazd był bardzo fajny. Osobiście spodobało mi się Sopron. Jest to bardzo urokliwe miasteczko. Ludzie tam są bardzo mili i gościnni. I oczywiście Wiedeń. Przepiękne miasto. Byłam już tam kilka razy, jednakże w czasie tego wyjazdu poznałam go z trochę innej strony- ciekawe Kunsthistorisches Museum oraz przepiękny Belweder Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Była to możliwość poznania nowych ludzi oraz ich kultury. szkoda, że to tak szybko minęło…
W Sopron i we Wiedniu VII LO im. Mikołaja Kopernika reprezentowali: Maria Surma, Emiliana Sikora, Patrycja Koch, Michalina Nowak, Joanna Pędraś, Przemek Tomza, Anna Sokołowska, Mateusz Mrozik, Tomasz Pietrasik, Dawid Szymański, Magdalena Tukaj, Paweł Kasztelan, Katarzyna Michnicka, Weronika Janasik oraz Konrad Popczyk pod opieką p.prof. Beaty Gendek-Barhoumi.
Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi.