Tango Sławomira Mrożka

A więc jestem Adamem i jestem w raju. Ten status otwiera wszelkie możliwości.
Takimi słowami rozpoczyna swój eksperyment Stomil, bohater dramatu Tango Sławomira Mrożka, które to przedstawienie w poniedziałek 23 września 2013 ponownie zaprezentowała grupa teatralna z VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, otwierając w ten sposób nowy, trzynasty sezon działalności. Genialny dramat Sławomira Mrożka w interpretacji Grupy pod wiszącym kotem częstochowska publiczność miała okazję zobaczyć już podczas czerwcowej Nocy Kulturalnej. Maleńka sala w Centrum Promocji Młodych- Wilii Generała wypełniła się wtedy do ostatniego siedzącego i stojącego miejsca a gorące przyjęcie publiczności, owacje na stojąco były jednym z czynników, który skłoniły grupę do tego, aby spektakl Tango zaprezentować ponownie już po wakacjach. Drugim, jeszcze ważniejszym wydarzeniem były oczywiście smutne okoliczności pożegnania wielkiego dramaturga, które miały miejsce w Krakowie 17 września. Grupa pod wiszącym kotem w ciekawy sposób i typowym dla młodzieży zapałem przedstawiła fabułę tego arcydramatu.

Najmłodszy przedstawiciel stworzonej przez Mrożka rodziny – Artur, któremu odebrano naturalne, pokoleniowe prawo buntu przeciw starym strukturom, postanawia przywrócić w domu tradycyjny model funkcjonowania. Próby przywrócenia porządku obejmują formę.- niedoszły ślub z Alą, a później tez idee Boga, sztuki, postępu i śmierci. Pomysł ostatni, który łączy formę z rewolucją to idea władzy. Artur marzy o władzy idealnej / będzie jedna owczarnia i jedno prawo/ Idee władzy podejmuje jednak Edek, który zabija Artura. Śmierć bohatera jest pogrzebaniem idealizmu. Zepsucia moralnego i upadku obyczajów nie przezwycięży słaba inteligencja. Musi ona ustąpić pola zdolnym do przemocy, pozbawionym etycznych hamulców, bezwzględnym w działaniu osiłków podobnym do Edka. Człowiek nie potrafi żyć bez wartości, kiedy panuje anarchia i wszystko wolno jednostka czuje się zagubiona. Człowiek pragnie uporządkować swój świat, nadać mu sens. Młodzi aktorzy doskonale zrozumieli uniwersalne przesłanie dramatu i oddali je w swoich kreacjach. Trudno kogokolwiek z siedmioosobowej obsady wyróżnić szczególnie, bo każdy z odtwórców starał się w naturalny sposób oddać ten specyficzny, nieco absurdalny klimat. Warto wymienić na pewno nazwisko Michała Bajora odtwórcy roli Edka, tegorocznego maturzysty, który zdał egzaminy i został przyjęty do wrocławskiej PWST
i jest kolejnym po Macieju Kosmali, Radomirze Rospondku, Karolu Pruciaku, Konradzie Wosiku, Mateuszu Trzmielu, Konradzie Cichoniu absolwentem Kopernika i członkiem GPWK, który rozpoczyna aktorską karierę. Michał ten rok może zaliczyć do szczególnie udanych, gdyż obok niewątpliwego sukcesu, jakim jest rozpoczęcie studiów w PWST, Michał zdobył Grand Prix XV. Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł W. Szekspira w Języku Angielskim, Lublin 2013 za rolę Hamleta i w nagrodę pojechał we wrześniu na tydzień do Londynu, gdzie miał m.in. możliwość obejrzenia spektaklu w słynnym The Globe. I znów warto wspomnieć, ze Michał jest już szóstą osobą z Częstochowy, która tę nagrodę otrzymała.

Poza Michałem Bajorem we wspomnianym spektaklu występowali Grzegorz Małasiewicz jako Artur, w rolę wuja E-geniusza brawurowo wcielił się Tomasz Pietrasik, Eleonorą była Marta Gorzałka, babcia Eugenią Katarzyna Michnicka, Alą Michalina Nowak a w roli Stomila Rafała Ręczmina zastąpił Konrad Popczyk. Nie można zapomnieć o technicznej obsłudze przedstawienia czyli o Joannie Śpiewak, Mateuszu Mroziku, Pawle Kasztelanie i Jowicie Jakubiak.

Spektakl Tango Grupa pod wiszącym kotem zaprezentowała zarówno w VII LO im. Mikołaja Kopernika, gdzie obejrzały go klasy maturalne, co z pewnością ułatwi uczniom klas III omówienie tej lektury. Wieczorem ponownie Grupa gościła w progach Centrum Promocji Młodych na rogu ulic Focha i Al. Wolności, która to instytucja wspiera koło teatralne w wielu staraniach. I tam ponownie spektakl spotkał się z dużą przychylnością zebranej tłumnie publiczności. Pozostaje mieć nadzieje, ze jest to początek kolejnego udanego sezonu i, że nowi członkowie koła wyłonieni w tradycyjnym castingu z licznym udziałem absolwentów, który także odbył się 23 września będą nawiązywać do sukcesów aktorskich starszych koleżanek i kolegów. Grupa pod wiszącym kotem działa w VII LO im. Mikołaja Kopernika od 2001 roku a jej opiekunem od początku jest polonista, mgr Beata Gendek-Barhoumi.

Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi.