Od wielu lat Grupa pod wiszącym kotem współpracuje z różnymi instytucjami lokalnymi. W ostatnim czasie członkowie grupy zaprezentowali bajkę Pchła Szachrajka dla uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 9 w Częstochowie. Dla członków Grupy pod wiszącym kotem było to pożegnanie z tak lubianym tytułem. Ten spektakl koło teatralne grało przez dwa lata, a jego obsada to w większości tegoroczni maturzyści. Dzieci, jak zwykle przyjęły bajkę entuzjastycznie, a ich głośny śmiech i spontaniczne reakcje sprawiły, że wspaniały humor udzielił się i grającym aktorom. Kolejny z naszych ulubionych spektakli to dramat Przed sklepem jubilera na podstawie tekstu Karola Wojtyły. Spektakl ukazuje meandry ludzkiej miłości, jej trudności, wreszcie siłę przebaczenia. Spektakl został zaprezentowany w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie w ramach comiesięcznych wydarzeń organizowanych przez Pana Krzysztofa Witkowskiego każdego osiemnastego dnia miesiąca. Spektakl stanowił część artystyczną spotkania ze znanym fotografem, na stałe współpracującym z sanktuarium na Jasnej Górze, panem Zdzisławem Sowińskim. Przedstawienie zostało zaprezentowane dojrzałej publiczności i bardzo cieszy fakt dobrego przyjęcia tego trudnego, filozoficznego dramatu. Ważnym aspektem jest i kontekst, że słowa Karola Wojtyły zabrzmiały w tym szczególnym miejscu poświęconym postaci wielkiego świętego papieża.
Grupa pod wiszącym kotem to młodzi ludzie niezwykle otwarci na potrzeby innych. Stąd też współpraca z Fundacją św. Barnaby, dla której to podopiecznych członkowie koła teatralnego zaprezentowali spektakl Przed sklepem jubilera oraz dwie etiudy wskazujące trudne relacje człowieka z samym sobą, niełatwe wybory, których musi sam dokonywać w drodze do stania się lepszym. Widownię tym razem stanowili ludzie skrzywdzeni przez los, często pozbawieni własnego domu, odrzuceni przez najbliższych. Spektakle dotyczące tematu miłości, akceptacji, przebaczenia sobie i innym, pozwoliły odnaleźć świat ponadczasowych wartości. Była to część rekolekcji wielkopostnych, mających miejsce w siedzibie Fundacji na początku kwietnia.
Grupa pod wiszącym kotem te same spektakle zaprezentowała też podopiecznym ośrodka terapeutycznego Monar Betania w podczęstochowskim Mstowie, również w ramach rekolekcji. To spotkanie miało ogromny wymiar wychowawczy także dla uczniów naszej szkoły, którzy poznali często swoich rówieśników o bardzo trudnej przeszłości, nie poddających się w walce z nałogiem i szukających dla siebie miejsca w dorosłym życiu. Spotkanie wiązało się z serdecznymi rozmowami, wspólnym śpiewaniem i życzeniami świątecznymi. Wzruszający był moment wyrecytowania filozofii życiowej, którą próbują kierować się ci młodzi ludzie dążąc do realizacji swoich marzeń i decyzji o odcięciu się od przeszłości. Wszystkie te działania pomagają członkom Grupy pod wiszącym kotem doznać, jak znaczącą rolę może odgrywać teatr, który pozwala nie tylko na rozwój własnych pasji, ale także na przypomnienie sobie o prawdziwych emocjach, bo przecież Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi i jakimi są.
Obsada Pchły Szachrajki:
Matylda Tokarz, Izabela Pieńkowska, Kamila Wiklińska, Wiktoria Rybiałek, Natalia Walaszczyk, Klaudia Janeczek, Zofia Kandora, Zuzanna Bąk, Roksana Górak, Piotr Woldan, Michał Hobot, Adrian Mastalerz, Rafał Molski, Michał Zjawiony.
Członkowie Grupy pod wiszącym kotem uczestniczący w spotkaniach w Fundacji św. Barnaby oraz Betania:Michał Hobot, Wojciech Pakuła, Zuzanna Bąk, Natalia Walaszczyk, Katarzyna Korzeniowska, Roksana Górak, Kacper Męcka, Jakub Kieliński.
Inicjatorem i opiekunem uczniów we wszystkich przedsięwzięciach była profesor Beata Gendek-Barhoumi
Newsa przygotowały: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi oraz Roksana Górak.