Kolejny, dwunasty już sezon działalności koła teatralnego VII LO im. M. Kopernika- Grupy pod wiszącym kotem znów obfituje w sukcesy. Od września Grupa przygotowała pięć spektakli. Już w październiku, podczas częstochowskiego Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Grzegorz Małasiewicz i Michał Bajor zaprezentowali fragment trudnego dramatu S.Becketta Czekając na Godota. Premiera spektaklu odbyła się w Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej. Spektakl spotkał się z dobrym przyjęciem publiczności, dlatego Grupa pod wiszącym kotem zdecydowała się pokazać go na II Wojewódzkim Przeglądzie Meeting Drama and Music, gdzie tym razem aktorzy zaprezentowali tekst Becketta w języku angielskim. Spektakl zdobył pierwsze miejsce w kategorii teatralnej. Kopernik okazał się zwycięski także w kategorii wokalnej, gdzie pierwsze miejsce zajął także członek Grupy pod wiszącym kotem- Konrad Popczyk.
Zgodnie z tradycją Grupa przygotowała tez bajkę dla dzieci. Tym razem był to Mały książę, które to przedstawienie obejrzały dzieci w kilku przedszkolach i Bibliotece Miejskiej.
Grupa pod wiszącym kotem wzięła udział w realizacji programu Comenius. Na wyjazd do Gujany Francuskiej GPWK przygotowała przejmującą inscenizację II cz Dziadów A. Mickiewicza.
Kolejną tradycja koła teatralnego jest wyjazd do Lublina na Ogólnopolski Przegląd Fragmentów Dzieł W. Szekspira w Języku Angielskim. W tym roku gościliśmy w Lublinie już po raz dziewiąty. Jak zwykle był to bardzo emocjonujący wyjazd.
W Lublinie pojawili się tez absolwenci, kiedyś członkowie grupy, którzy dojechali z Wrocławia czy Opola. Do Lublina GPWK jeździ w roli faworyta, co wcale nie ułatwia zadania. Jak powiedział przewodniczący jury – nie ma pewniaków, dlatego za każdym razem musimy się jeszcze bardziej starać i stawiać jeszcze wyżej poprzeczkę. Nasze wysiłki odniosły sukces – po raz ósmy z rzędu zdobyliśmy pierwsze miejsce zespołowe, a po raz szósty nagrodę Grand Prix czyli tygodniowy wyjazd do Londynu dla jednego z uczniów. W tym roku lubelskie Grand Prix zdobył Michał Bajor, uczeń klasy III e za rolę Hamleta. Spektakl pt Wspomnienia umierają w ciszy na podstawie najsłynniejszego dramatu Szekspira zdobył wspomniane pierwsze miejsce zespołowe. Kolejna nagroda, jaką przywieźliśmy z zasypanego śniegiem Lublina jest wyróżnienie indywidualne za rolę Gertrudy w tym samym spektaklu dla Katarzyny Machnickiej, uczennicy klasy II b.
Spektakl Wspomnienia umierają w ciszy wykorzystuje tekst Hamleta W. Szekspira a przedstawia impresję na temat śmierci głównych bohaterek dramatu. Blaise Pascal pisał, ze nie powinniśmy bać się śmierci, ponieważ kiedy jesteśmy, jej nie ma, a kiedy ona jest, nie ma już nas. To moment tajemniczy, tabu ciągle przez człowieka nie wyjaśnione. Podobno jednak, tuz przed spotkaniem z tym, co niepoznawalne, człowiek widzi przed oczami swoje życie.. Dlaczego nie zadać sobie pytania, co tuz przed utonięciem widziała Ofelia, która rozmowę z Hamletem sobie przypomniała? Jego romantyczne przysięgi czy odrzucenie i klątwę? Czy nie warto wyobrazić sobie jakie myśli towarzyszyły Gertrudzie w momencie, gdy piła zatrute wino. Co myślała o swoich relacjach z synem? Czy wreszcie zrozumiała, ze Hamlet miał rację nienawidząc stryja? Idąc dalej, możemy zadać sobie kolejne pytanie, czy Ofelia i Gertruda postąpiłyby inaczej, gdyby kiedyś w przeszłości wiedziały to, co zostało im objawione u progu śmierci. Na chwilę dajemy bohaterkom Szekspirowskiego dramatu jeszcze jedna szansę. Wracają one do swoich wspomnień, aby, tym razem wykrzyczeć Hamletowi w twarz swoją miłość i jednocześnie ból, żal o niesłuszne oskarżenia i tęsknotę za uczuciem.. Rzeczywistości nie da się już odmienić a obrazy przeszłości rozmywają się. Reszta jest milczeniem a wspomnienia umierają w ciszy.
Na Szekspirowskim przeglądzie zaprezentowaliśmy tez komedię Sen nocy letniej, gdzie z odrobiną autoironii sparodiowaliśmy nasze spektakle prezentowane w Lublinie w poprzednich latach. Tym bardziej cieszyła nas opinia widowni, ze była to najlepsza komedia festiwalu.
Mimo typowo zimowej scenerii atmosfera w Lublinie była bardzo gorąca a kolejny sukces niezwykle cieszy, tym bardziej, ze cały zespól na wszystkie nagrody w pełni zasłużył.
W Lublinie Grupę pod wiszącym kotem reprezentowali:
Michał Bajor, Grzegorz Małasiewicz, Katarzyna Michnicka, Marta Gorzałka, Sylwia Maj, Michalina Nowak, Joanna Śpiewak, Miłosz Paszkowski, Katarzyna Nowak, Damian Szafrański, Konrad Popczyk, Ada Galas, Jessica Nentwig, Dorota Krakowska, Kinga Kukuła, Aleksandra Dygudaj, Patrycja Mróz oraz absolw4enci : Anna Gaudy, Jacek Sterczewski oraz Rafał Ręczmin. Opiekunem Grupy pod wiszącym kotem od samego początku jest p.prof. Beata Gendek- Barhoumi a konsultantem języka angielskiego p.prof. Małgorzata Korpus.
Artykuł przygotowała: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi.