Pforzheim jest nazywane „złotym miastem”. To właśnie stamtąd pochodzi blisko osiemdziesiąt procent złota produkowanego w Niemczech. Miasto słynie również z festiwalu teatralnego. Co trzy lata, do Pforzheim przyjeżdżają grupy teatralne z Włoch, Chorwacji, Polski i innych części Niemiec, by wspólnie podziwiać występy innych.
Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 18-21 maja, a na liście uczestników znalazła się także Grupa pod wiszącym kotem, działająca przy VII Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. Uczniowie wspaniale spędzili czas na oglądaniu spektakli i uczestnictwie w warsztatach teatralnych. Warto dodać, że każdy występ miał swój replay i feedback. Polegało to na odtworzeniu konkretnego przedstawienia, po jego obejrzeniu przez inną z grup i podzieleniu się własnymi emocjami z występu. Forma informacji zwrotnej bardzo spodobała się uczniom, gdyż dawała możliwość spojrzenia na własny występ oczami innych oraz uczynienia swojego spektaklu jeszcze lepszym.
Grupa pod wiszącym kotem, pod kierownictwem opiekun koła – mgr Beaty Gendek – Barhoumi wystąpiła z trzema spektaklami pod wspólną nazwą „Her, Him, Us” („Jej, Jego, Nam”). Tematem pierwszego z występów była kobieta jako ta, której nie da się opisać, zdefiniować. Kobieta, która jest wyśmienitym połączeniem arogancji i dumy, uroku, wdzięku i tajemniczości. Drugie przedstawienie prezentowało motyw Rozenkranca i Gildensterna. Przyjaciele Hamleta byli ukazani jako pionki w grze, którą toczy książę ze swym stryjem – Klaudiuszem. Każda scena kończyła się kolejnym ruchem na szachownicy, i nic nie jest w stanie uchronić bohaterów przed tragicznym końcem. W przedstawieniu wykorzystano proste skojarzenia, m.in. winogrona, wino. Ostatni ze spektakli przeprowadził widza przez wszystkie etapy życia. Odbiorca mógł znów poczuć się dzieckiem lub nareszcie stać się dorosłym. Nie zabrakło także miłosnych ekscesów i cierpienia. Sztuka, jak nasze życie kończy się śmiercią. W przedstawieniu aktorzy wykorzystywali własne ciała, by stworzyć, m.in. wózek, wieżę czy armatę. Każdy z aktorów miał szansę, by zaprezentować własne możliwości aktorskie i wrażliwość artystyczną.
Jedna z grup z Pforzheim zaprezentowała spektakl „Zanim pójdę” opowiadający historię młodej kobiety. Upersonifikowane życie i śmierć pomagają jej przypomnieć sobie, że zginęła w wypadku samochodowym. Sztuka kończy się w zaskakujący sposób. Wszyscy w pozytywny sposób przyjmują śmierć dziewczyny, nie myśląc nawet o płaczu. Trupa z Vicenzy swoje przedstawienie oparła na pantomimie, skierowanej głównie do dzieci. Opowiadała ona o młodym misiu, który wchodzi w dorosłość. W podróży ku dojrzałości i w poznawaniu świata towarzyszy mu jego tata. Natomiast grupa z Chorwacji przeniosła widzów w świat okultyzmu i podświadomości. Teatr cieni, ruch, groteska pozwoliły młodym aktorom określić ich własne granice.
Podczas pobytu w Pforzheim uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia Muzeum Biżuterii i zobaczenia panoramy Rzymu z czwartego wieku. Ponadto, udało się im także podziwiać najbardziej charakterystyczne budowle w Pforzheim i spróbować lokalnej kuchni.
Grupa pod wiszącym kotem, w ostatni dzień swojego pobytu w Niemczech, odwiedziła malownicze miasto Heidelberg z najstarszą niemiecką uczelnią w Niemczech. Uczniowie mogli zobaczyć również monumentalny zamek z XIII wieku oraz przepiękny ratusz.
Festiwal w Pforzheim był bardzo inspirującym przeżyciem dla członków Grupy pod wiszącym kotem. Mieli oni możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich i popracowania nad warsztatem artystycznym. Co więcej, przegląd był fantastyczną możliwością do międzynarodowej integracji i zawierania przyjaźni z tak różniącymi się ludźmi, ale podzielających wspólną pasję – teatr.
Grupę pod wiszącym kotem w Niemczech reprezentowali:
Cyprian Szwejda, Piotr Kuliś, Tomasz Paruzel, Mateusz Kawecki, Adrianna Mielczarek, Klaudia Sanocka, Mikołaj Knop, Kacper Łokieć, Julia Krysiak, Magdalena Olszewska, Sebastian Bożek, Mateusz Stolarski, Michał Łopaciuch, Michał Zjawiony, Piotr Woldan, Karolina Głębocka, Roksana Górak, Zosia Kandora oraz Pani Profesor Beata Gendek-Barhoumi.
Newsa przygotował: Sebastian Bożek, klasa 2b.