Dar serca dla dzieci niewidomych i słabowidzących

Już niebawem poznamy wyniki konkursu zorganizowanego przez Manufakturę Książki. Do zadania konkursowego należało wykonanie dotykowej książeczki dla dzieci niewidomych i słabowidzących. W projekt, który ma na celu rozszerzenie oferty częstochowskiej Biblioteki Książki Dotykowej, zaangażowali się uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. Osobą, dzięki której do naszej szkoły dotarła informacja o konkursie, jest p. prof. Aneta Kupczak, pracownik biblioteki VII LO. Uczniowie mogli zgłaszać do Niej wszelkie wątpliwości związane z formatem, wykonaniem czy rodzajem tekstur użytych w książeczkach.

Wraz z nadejściem końca listopada klasy 2f, 2h, 3g, 3h wspólnie zasiadły do tworzenia małego dzieła sztuki. Prace trwały przez kilka godzin. Wszyscy uczniowie, pod czujnym okiem polonistki p. prof. Katarzyny Wilk, zaangażowali się w akcję.

Naszym głównym celem była pomoc dzieciom niewidomym i słabowidzącym w poznawaniu otaczającego świata. Dodatkowo mogliśmy pokazać nasze manualne zdolności i wspólnie spędzić czas, rozwijając się artystycznie i ucząc się współpracy. Jeśli uda nam się wygrać konkurs, nagrodę przekażemy do domu dziecka, to nasza wspólna decyzja – mówią uczniowie klas zaangażowanych w tworzenie książeczek.

Różnorodność materiałów, z których zostały wykonane książeczki, jest bardzo istotna w przypadku dzieci niewidomych i słabowidzących. Wypukłe obrazki pozwalają dzieciom doskonalić zmysł dotyku, rozwijać wyobraźnię i w efekcie przygotowują je do poznania punktowego pisma Braille’a.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w konkursie. Takie idee zbliżają ludzi i uwrażliwiają na potrzeby innych ludzi, teraz z niecierpliwością czekamy na ocenę naszych prac, szczególnie przez dzieci, do których one trafią. Mamy nadzieję, że wywołają niejeden uśmiech na twarzy dziecka.

Newsa przygotowała: Ewa Całus, kl. 3g.