Montaż słowno-muzyczny pod tytułem Nekrolog

Nekrologi są dla tych, którzy umarli w łóżkach.
Kazimierz Wierzyński – Nekrolog (fragment)

Katyń – z pozoru zwyczajna nazwa, kryjąca jednak ogromną zbrodnię Związku Radzieckiego na narodzie polskim z wiosny 1940 roku. ZSRR ukrywało prawdę o śmierci ponad 20 tysięcy Polaków przez 50 lat. Przez cały ten okres zbrodnia katyńska była mitem i dopiero od niedawna jej ofiary odzyskują głos.

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

Zbigniew Herbert – Guziki (fragment)

Jedną z form przekazywania informacji o tym, co tak naprawdę się tam wydarzyło, jest coroczny konkurs Prawda i Kłamstwo o Katyniu, organizowany przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Promocja książki z najlepszymi pracami VII edycji konkursu odbyła się 2 listopada 2016 roku  w auli tygodnika Niedziela w Częstochowie, podczas Katyńskich Zaduszek. Spotkanie uświetnił występ Grupy pod wiszącym kotem z VII LO im. Mikołaja Kopernika pod opieką pani Beaty Gendek-Barhoumi. Młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pod tytułem Nekrolog, składający się m.in. z utworów napisanych przez polskich poetów oraz ofiary Katynia: Wacława Kruka i Lecha Piwowara. Każdy wiersz przekazywał smutną prawdę o wydarzeniach z wiosny 1940 roku, którą dodatkowo potęgowały wspomnienia ofiar. Niezwykła wymowa przedstawienia była możliwa tylko dzięki pełnemu zaangażowaniu członków koła teatralnego.

Tej nocy zgładzono wolność (…)
Tej nocy zgładzono prawdę (…)
Tej nocy sprawiedliwość
Zgładzono w katyńskim lesie…

Feliks Konarski – Katyń (fragment)

Warstwa liryczna została dopełniona nastrojową muzyką. W auli Niedzieli zabrzmiał Wyjazd        z Polski Michała Lorenca, zagrany przez trio gitarowe – Pawła Gołębiowskiego, Michała Łopaciucha oaz Piotra Woldana. Oprócz tego zgromadzeni goście mogli usłyszeć Modlitwę AK Adama Kowalskiego, w wykonaniu Klaudii Jagody (akompaniament Paweł Gołębiowski, Michał Łopaciuch), oraz Obławę Jacka Kaczmarskiego, zaśpiewaną i zagraną przez Piotra Woldana. Podsumowaniem spotkania był Biały Krzyż Czerwonych Gitar w przejmującej interpretacji Magdaleny Olszewskiej, przy ponownym akompaniamencie Pawła Gołębiowskiego i Michała Łopaciucha.

Przedstawienie spotkało się z uznaniem zgromadzonych gości, a pani europoseł serdecznie podziękowała  zarówno wykonawcom, jak i opiekunowi Grupy pod wiszącym kotem.

 Dla nich nie pisze się nekrologów,
Dla nich jest tylko pamięć wdów […]
Zbrodnio niezmierna,
Ziemio wierna;
Wieczne odpoczywanie,
Requiem aeterna

Kazimierz Wierzyński – Nekrolog (fragmenty)

Występujący:
Julia Krysiak, Magdalena Olszewska, Adrianna Mielczarek, Piotr Kuliś, Mateusz Kawecki, Kacper Łokieć, Sandra Gajda, Rafał Molski, Matylda Tokarz, Kamila Wiklińska, Piotr Woldan

Występ nie mógłby się odbyć bez Tomasza Paruzela i Mikołaja Knopa, którzy byli odpowiedzialni za stronę techniczną przedstawienia.

Autorzy : Kamila Wiklińska, Piotr Woldan, Sebastian Bożek