Wycieczka klasy III h

Dnia 22 marca 2016 roku całą klasą wraz z kilkoma osobami z klasy IIg, wyruszyliśmy na fantastycznie zapowiadającą się dwudniową wycieczkę do Krakowa. Cały plan wycieczki był przygotowany przez naszą profesor Beate Gendek-Barhoumi.

Mimo niesprzyjającej pogody, pełni energii wyjechaliśmy już o 7 rano.  Droga minęła nam bardzo szybko i około godziny 10 byliśmy już w Krakowie. Na początek zwiedzaliśmy wzgórze wawelskie, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji oraz zobaczyliśmy wspaniałe zabytki narodu polskiego.  Zwiedziliśmy Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu. Zobaczyliśmy m. in. sarkofag królowej Jadwigi oraz byiliśmy w Krypcie Wieszczów Narodowych. Nie obyło się również bez klasowych zdjęć na renesansowym dziedzińcu zamku.  Następnie wyruszyliśmy na Kazimierz. Nie marnowaliśmy nawet chwili i po drodze również mogliśmy dowiedzeić się wielu ciekawostek odnoszących się do tego wspaniałego miasta, jakim jest Kraków. Po krótkiej przerwie na posiłek i nabraniu przez nas sił ruszyliśmy dalej. Podczas dalszej drogi usłyszeliśmy bardzo dużo ciekawych informacji odnośnie tego miejsca. Tym razem wiele z nich opowiadało o Żydach i ich historii. Mieliśmy okazję zobaczyć Synagogę Remuh oraz Tempel a także zwiedzić Starą Synagogę i dowiedzieć się więcej o religii i kulturze Żydów. Po zobaczeniu jeszcze kilku miejsc na Kazimierzu udaliśmy się do naszego hostelu. Wieczór zapowiadał się fanstastycznie. Po rozpakowaniu się wyruszyliśmy na Rynek Główny w Krakowie, który znajdował się kilka kroków dalej od naszego hostelu. Po przerwie na posiłek sprawnie przeszliśmy do Teatru Bagatela na spektakl „Szalone nożyczki”.Nikt nie spodziewał się tak wspaniale spędzonego czasu. Mogliśmy chwilkę odpocząć a przy tym świetnie się pobawić i pośmiać. Po tych kilku godzinach relaksu wróciliśmy do hostelu. Spektakl dostarczył mnóstwo humoru więc poszliśmy spać szczęśliwsi;)

Następnego dnia, wypoczęci wyruszyliśmy jeszcze raz na Rynek Główny w Krakowie. Tym razem usłyszeliśmy o Kościele Mariackim.  Zwiedziliśmy również Galerię Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, która stanowi  oddział Muzeum Narodowego. Tam przypomnielismy sobe wielkie dzieła polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku i gdzie okazało się, ze sztuka może być bardzo ciekawa, Niestety, potem musieliśmy się pożegnać z Krakowem i ok. 12 wyjechaliśmy do KL Auschwitz-Birkenau,  gdzie podzieleni na grupy wraz z przewodnikami zwiedziliśmy obie części niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady do Oświęcimia. Byliśmy na miejscu ok. 13.30, podzieleni na dwie  grupy rozpoczęliśmy zwiedzanie . Byliśmy tam razem, a jednak każdy osobno. Widzieliśmy i słyszeliśmy nieprawdopodobne rzeczy, o których nawet nie ma się sił opowiadać.

Dwa fantastyczne dni spędzone razem, tego właśnie potrzebowaliśmy przed zbliżającą się maturą. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się wybrać na tą wycieczkę. Wszystko poszło zgodnie z planem, byliśmy zorganizowani i dzięki temu udało nam się  zobaczyć jak najwięcej. Pierwszy dzień pełen wrażeń, informacji a także relaksu. Drugi, bardziej empatyczny i skierowany w nasze uczucia. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni naszej wychowawczyni i naszym opiekunom prof. Romie Ociepie oraz prof. Magdalenie Marczewskiej za przyjemnie spędzony czas.

Newsa przygotowali: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi oraz Kinga Buchwald i Sebastian Mól.