Cztery uczennice naszej szkoły: Zuzanna Musiał, Weronika Mróz, Agnieszka Wilk oraz Joanna Kołtun z klasy 1g, w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z teorii” przygotowują projekt „Bądź wielki nie w metrach, a w czynach”. Celem projektu jest pomoc potrzebującym w naszym mieście oraz uświadomienie ludziom jak ważne jest dobro w dzisiejszych czasach. Pojęcie ‚dobroć’ oznacza dla nas wszelką pomoc niesioną drugiemu człowiekowi. Warto pomagać! Sprawiamy wtedy, że świat staje się piękniejszy, mamy satysfakcję i wywołujemy uśmiech na twarzy osoby potrzebującej.
Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z zespołem.
Redakcja: Jak i kiedy narodził się pomysł uczestniczenia w wolontariacie?
Zespół: Na pewno nie od razu! Na początku, kiedy starszy kolega, który uczestniczył w projekcie w ubiegłym roku, opowiedział nam o „Zwolnieni z teorii”, pojawiły się wola uczestnictwa i czas intensywnego myślenia. W końcu natrafiłyśmy na artykuł, który mówił o tym, że w Częstochowie rośnie liczba bezdomnych, a maleje liczba wolontariuszy. Później już wiedziałyśmy co z tym zrobić.
R: Jaki jest najważniejszy przekaz projektu „Bądź wielki nie w metrach, a w czynach?
Z: Najważniejsze w naszym projekcie jest przełamywanie stereotypów na temat osób potrzebujących, pomoc im oraz zachęcanie częstochowian do uczestnictwa w wolontariacie. Będziemy przekonywać ludzi do udziału w akcjach charytatywnych i pomocy bezdomnym. Chcemy sporządzić ankiety, przygotować wykład, który będzie wygłoszony przez grupę projektową w naszym liceum na temat osób bezdomnych oraz zamieszczać wszelkiego rodzaju przekazy na naszym fanpage’u na facebooku, twitterze, snapchat’cie, instagramie, stronie www i filmach na YouTube. Chcemy wydać książkę pt.: „ABC bezdomnego”, w której zamieścimy dane statystyczne i informacje dotyczące przyczyny problemu i sposoby rozwiązania. Planujemy również założyć stowarzyszenie, w którym zbierzemy osoby, które chętnie będą pomagać innym.
R: Na jakim etapie jesteście teraz?
Z: Jesteśmy teraz na etapie realizacji. Odwiedzamy noclegownie i przeprowadzamy ankiety wśród mieszkańców Częstochowy na temat ich nastawienia do wolontariatu .
R: Ile czasu poświęcacie na zajmowanie się projektem?
Z: Właściwie każdą wolną chwilę! Ale sprawia nam to wielką przyjemność.
R: Jak i kiedy zaczęła się wasza przygoda z wolontariatem?
Z:
Joanna: Ja zaczęłam w gimnazjum w WOŚPie.
Agnieszka: Ja, podobnie jak Asia, w akcji Jerzego Owsiaka w gimnazjum.
Zuzanna: W wolontariacie uczestniczę już od podstawówki. Na początku był to Caritas.
Weronika: Ja zaczęłam w gimnazjum w szkolnym wolontariacie.
R: Udało Wam się już w pierwszej klasie stworzyć dobry zespół. Czy znałyście się wcześniej?
Z: Nie, poznałyśmy się dopiero we wrześniu, w Koperniku.
R: Z kim współpracujecie?
Z: Współpracujemy z radnym, panem Łukaszem Wabnicem oraz z Radiem Jura.
R: W jaki sposób inni mogą dołączyć do Waszego projektu?
Z: Najlepiej, żeby zainteresowani projektem kontaktowali się z nami lub obserwowali naszą stronę na facebooku „Bądź wielki nie w metrach, a w czynach”. Tam znajdą wiele informacji.
R: Czy chciałybyście coś dodać na koniec?
Z: Chciałybyśmy zachęcić wszystkich do udziału w „Zwolnieni z teorii” w przyszłym roku i do udziału w naszym projekcie, bo naprawdę warto pomagać!
Z zespołem rozmawiała Oliwia Zalas kl. 2e, Redakcja Kopernik News