Cześć i chwała bohaterom!

Grupa „Pod Wiszącym Kotem” działająca przy VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie we współpracy z ekipą Dream by Memories, wzięła udział w projekcie „Inspirowane pamięcią”, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie nagrali film pod tytułem „Kapitan”, opowiadający o losach Stanisława Sojczyńskiego pseudonim „Warszyc”- organizatora i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz jednego z Żołnierzy Wyklętych, aresztowanego na terenie Częstochowy w czerwcu 1946.   W produkcję zaangażowało się około dwudziestu pięciu uczniów, a także absolwent naszego liceum, odtwórca głównej roli – Tomasz Pietrasik. Pomysł na film zrodził się na początku tego roku szkolnego, a ostatecznym terminem realizacji był 29 lutego, kiedy to w miejskim Ratuszu odbyło się rozstrzygnięcie I Wojewódzkiego Konkursu na Prezentację Multimedialną: „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” oraz projekcja filmu „Kapitan”. Podstawą do napisania scenariusza były informacje z internetu, starych gazet i książek. Ponadto do produkcji wiele wniosło spotkanie z rodziną „Warszyca” oraz z weteranami AK, Szarych Szeregów, NSZ i KWP. Uczniowie bardzo zafascynowali się postacią Sojczyńskiego i sami zbierali materiały. Nagrania prowadzono m.in.: w miejscowości Hutki, w jednej z częstochowskich kamienic oraz przy budynku Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Nawet najmniejszy szczegół nie został pominięty przez członków GPWK - licealiści ubrani byli w oryginalne mundury z czasów II wojny światowej.

Koordynatorem przygotowań filmu „Kapitan”, czuwającym nad przebiegiem prac oraz jednym z twórców scenariusza, była Pani mgr Beata Gendek -Barhoumi. Na szczególną uwagę zasługuje osoba Tomasza Paruzela – ucznia drugiej klasy liceum, który przyczynił się do powstania scenariusza i jednocześnie był także operatorem kamery. Podczas nagrań każdy z uczniów starał się jak najwierniej odzwierciedlić graną przez siebie postać. W pracy licealistów widać było pełen profesjonalizm i ogromne zaangażowanie. Każdemu przyświecała idea nagrania jak najlepszego filmu i… uczczenia pamięci Stanisława Sojczyńskiego – wielkiego patrioty, który walczył za nasz kraj. Produkcja zawiera sceny ataku na więzienie w Radomsku, proces, w którym Sojczyński zostaje skazany na śmierć oraz przesłuchanie „Warszyca”. W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyła się Konferencja Historyczna „Żołnierze Wyklęci. Żołnierze Niezłomni”. Twórcy filmu „Kapitan” za swoją pracę zostali nagrodzeni pamiątkowymi ryngrafami i wyjazdem do Brukseli.

Projekt dał możliwość sięgnięcia w głąb historii, rozpropagowania dziejów Stanisława Sojczyńskiego i złożenia mu hołdu. Ponadto uczniowie zdobyli cenne doświadczenie, które z pewnością przyda się im w tworzeniu kolejnych filmów i spektakli.

Newsa przygotował: Sebastian Bożek, kl. 1b, Redakcja Kopernik News