W dniu 27 września 2024 roku, w Ambasadzie Francji w Warszawie odbyło się tradycyjne spotkanie inauguracyjne projektu Campus France.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych z całej Polski, tworzący prężnie działającą sieć korespondentów projektu, mogli wymienić się doświadczeniami oraz poznać nowości w programie. Odpowiedzialne za projekt z ramienia Instytutu Francuskiego, Panie Eliza Łuczyńska i Iwona Gorczyca-Polus, przybliżyły zasady funkcjonowania Campus France. Projekt zachęcać ma młodzież do podejmowania studiów we Francji, służy popularyzacji programów stypendialnych, zachęcenia młodzieży do podejmowania studiów na francuskich uczelniach, bądź na uczelniach w Polsce, dających możliwość zdobycia podwójnych: polsko-francuskich dyplomów. Poza dedykowaną stroną: https://www.pologne.campusfrance.org/pl, wspierającą wybranie kierunku studiów, dokonanie formalności, prezentującą możliwości ubiegania się o stypendium i znalezienia mieszkania, możemy konsultować również profil na instagramie: ambasadorzy_campusfrancepolska, na którym studenci dzielą się spostrzeżeniami i doświadczeniami z francuskiej rzeczywistości.
Warto pamiętać, że Francja to kraj będący drugim inwestorem na rynku polskim, a dzięki znajomości francuskiego, mamy możliwość dogadać się na każdym kontynencie i znacząco zwiększyć swoje szanse na obecnym rynku pracy.
Uczestnicy, mieli okazję wysłuchać przemówień Dyrektora Instytutu Francuskiego w Polsce, Pana Audelin Chappuis, Attache do spraw Nauki i Współpracy Uniwersyteckiej, Pana Jean-Luc Shneider, oraz attache do spraw współpracy edukacyjnej z Instytutu Francuskiego, Pana Philippe Morisset. Uroczystość uświetnił swą obecnością Jego Ekscelencja Ambasador Francji w Polsce, Pan Etienne de Poncinis. Przedstawiciele Ambasady i Instytutu Francuskiego, podkreślali znaczenie współpracy między naszymi krajami, w obszarach biznesu, edukacji, myśli technologicznej i kultury.
W dalszej części spotkania, panie Anna Grabowska i Agniejszka Fijałowska z FRSE przedstawiły możliwości jakie daje udział w projektach Erasmus. Natomiast pan Mariusz Lewandowski, reprezentujący Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapoznał zgromadzonych z wdrożonym na uczelni projektem BIZNESHUB, dzięki któremu młodzież szkolna może uczestniczyć w szkoleniach z zakresu praktyk biznesowych i przygotowania do życia uczelnianego.
A zatem, warto uczyć się języków!!!!
Autorką newsa jest Pani Katarzyna Kornecka-Nalewajka