Na Podróż w głąb Ziemi…

W czwartek 5 marca br. VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie zorganizowało wyjazd do Sosnowca, do Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Wycieczka była nie lada gratką dla szkolnych miłośników geografii – główną tematyką spotkań była Ziemia, jej budowa, wygląd oraz zaludnienie.

Wszystko zaczęło się od zapoznania się z rekonstrukcją biosfery Śląska sprzed 200 milionów lat. Uczniowie mieli więc okazję do analizy historii powstawania i rozwoju terenu na którym mieszkają. Narastającą ciekawość młodzieży spotęgowała dodatkowo wystawa „Ewolucja pióra”.

Gdy pierwsze wrażenia minęły, przyszedł czas na niezwykle interesujący wykład dr Sławomira Pytla. Uczony opisał uczniom zróżnicowanie demograficzne ludności na świecie. Co więcej, uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia, jak intensywnie zmieniała się liczba ludności świata na przestrzeni ostatnich 50 lat. Wykładowca doskonale zobrazował także skutki przyrodnicze oraz ekonomiczne tychże zmian, co wywołało wśród słuchaczy jeszcze większe zainteresowanie. W prelekcji nie zabrakło również rozważań na temat przyszłych zmian demograficznych i następstw na płaszczyźnie gospodarczej, które za tym idą.

Po wyczerpującym wykładzie uczniowie udali się na kilku minutową przerwę. Jednak to nie był koniec wrażeń w ciągu wyjazdu. Niedługo później rozpoczął się kolejny pasjonujący wykład, tym razem prowadzony przez dr Andrzeja Boczarowskiego – palentologa, geologa oraz programisty na stałe związanego z Uniwersytetem Śląskim. W czasie prelekcji licealiście mieli szansę zobaczyć niesamowicie realistyczną prezentację, w której przedstawiono budowę naszej planety. Szczegółowo zaprezentowano także większość procesów, które zachodzą w jej wnętrzu. Wykładowca pokazał również, jakie oddziaływanie występuje pomiędzy Ziemią a ludźmi, co było jedną z najbardziej intrygujących kwestii dla słuchaczy.

Wyjazd do Sosnowca z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów VII LO. Zadowolenie z podróży było widoczne jeszcze na długo po powrocie.

Newsa przygotowała: Celestyna Miłoś, klasa 2g