Żydzi… Niegdyś nasi przyjaciele, sąsiedzi, klienci, pracodawcy, ludzie z bliskiego nam otoczenia. Znaliśmy ich, szanowaliśmy, podawaliśmy sobie dłonie, mówiąc,, dzień dobry, co słychać”… Lecz tamte dni odeszły bezpowrotnie z winny jednego fanatyka, dla którego ludzkie życie było niczym…
Odeszli, w Polsce ślady ich kultury prawie wymarły, jak oni sami. Dziś są nam nieznani, młode pokolenie nie rozumie ich, wiedza o nich zanika…
Lecz są ludzie, którzy pamiętają i dzielą się swą wiedzą w celu przybliżenia historii i zwyczajów Żydów. Oni nie zapomnieli… W naszym liceum od dwóch lat działa pod opieką pani profesor Beaty Gendek-Barhoumi projekt poświęcony kulturze żydowskiej o nazwie ,,Austeria”, którego druga edycja rusza w tym roku. Jest on dowodem na to, że jeszcze mamy szansę zatrzymać narastającą niewiedzę wśród naszego społeczeństwa, naszej młodzieży. W czasie pierwszej edycji projektu, która trwała w latach 2012-2014, jego członkowie mieli okazję nie tylko usłyszeć o kulturze judaistycznej, ale i zobaczyć jej ośrodki i jej doświadczyć odwiedzając takie miejsca , jak krakowski Kazimierz, czy też Lelów, a nawet żydowskie miasta na Węgrze. Imponujące, a to dopiero początek…
Członkowie tej grupy, uczą się i dzielą swą pasją i wiedzą. W tym celu zorganizowano przedstawienie teatralne, które było niezwykle ważne, ukazywało codzienność mniejszości żydowskiej w przedwojennej Polsce oraz losy tej społeczności w czasie II wojny światowej i zostało wystawione m.in. w synagodze w Chmielniku, w Lublinie czy węgierskim Sopron a informacje o działalności naszej akcji były zaprezentowane na konferencji międzynarodowej dla nauczycieli w Budapeszcie w lutym 2014 roku. Trudno w to wszystko uwierzyć, lecz to prawda, która została wsparta przez instytut historyczny Centropa który został założony przez amerykańskiego dziennikarza, pisarza i reportera Edwarda Serottę. Fundacja ma swoja siedzibę w Wiedniu, a swoje biura w Budapeszcie, Jerozolimie i Waszyngtonie. Instytut zajmuje się gromadzeniem i rozpowszechnianiem zdjęć i historii głównie żydowskich rodzin dotyczących XX wieku z centralnej i wschodniej Europy oraz z terenu Bałkanów. Tak wiele już zostało osiągnięte, a to zaledwie wstęp do kolejnych działań w ramach projektu.
Dziś zaczęła czynnie działać druga edycja projektu ,,Austeria”, z udziałem nowych członków, których grono stale rośnie, gdyż każda chętna i zdeterminowana osoba jest mile widziana przez naszą pani profesor. Już na początku roku szkolnego udało się coś zdziałać. Została zorganizowana wystawa wyżej opisanego instytutu. Niniejsza wystawa powstała w ramach projektu wyszehradzkiego i ukazuje panele poświęcone społeczności żydowskiej m.in. w Polsce i na Węgrzech. Przedstawiają ona zdjęcia i opisy różnych etapów ich historii, jak i życia. Dzięki temu możemy przybliżyć sobie ich tragedię, ale także wspaniałe życie i kulturę, ponieważ panele poświęcone są np. edukacji, pracy, wypoczynkowi Jednakże to nie wszystko. Mianowicie możemy zobaczyć na fotografiach ludzi, uśmiechniętych, radosnych, żyjących, normalnym życiem, normalnymi radościami i troskami.
Tak więc nie bójcie się pomóc, przyjdźcie, dowiedzcie się czegoś więcej, rozwijajcie się, pamiętajcie, bo naprawdę warto. Sprawdzicie, czym jest dokładnie Centropa, wchodząc na www.centropa.org . Tak niewiele trzeba, by odnowić to, co zostało wydarte z kart historii, nie pozwólmy, by zwyciężyła utajona niechęć do Żydów, wynikająca głównie z braku wiedzy. Po prostu pamiętajcie…
Newsa przygotował: Piotr Kuliś (1c) pod opieką p. prof. Beaty Gendek-Barhoumi.