Pforzheim to jedno z niemieckich miast u podnóża Schwarzwaldu. Jest to tez partnerskie miasto Częstochowy i miejsce, gdzie cyklicznie organizowany jest festiwal młodzieżowych amatorskich grup teatralnych. W maju 2014 Polskę reprezentowała na tym festiwalu grupa teatralna działająca przy VII LO im. Mikołaja Kopernika Grupa pod wiszącym kotem z przedstawieniem Tango według sztuki Sławomira Mrożka. Obok grupy z Częstochowy w Pforzheim wystąpiły też grupy z Chorwacji, Węgier oraz Niemiec. Cały festiwal obejmował zarówno oglądanie spektakli, wspólne recenzje, rozmowy o teatrze i przedstawieniach oraz intersujące warsztaty. Grupie podobały się wszystkie spektakle teatralne, zarówno świetny technicznie spektakl Chorwatów pt Guliwer, nowatorska inscenizacja Romea i Julii czy fantastyczne przedstawienie w całości stworzone przez niemieckich aktorów Iluzja- miedzy rzeczywistością a show.
Grupa pod wiszącym kotem zaprezentowała spektakl według dramatu Tango. Najmłodszy przedstawiciel stworzonej przez Mrożka rodziny – Artur, któremu odebrano naturalne, pokoleniowe prawo buntu przeciw starym strukturom, postanawia przywrócić w domu tradycyjny model funkcjonowania.
Próby przywrócenia porządku obejmują formę.- niedoszły ślub z Alą, a później też idee Boga, sztuki, postępu i śmierci. Pomysł ostatni, który łączy formę z rewolucją to idea władzy. Artur marzy o władzy idealnej / będzie jedna owczarnia i jedno prawo/ Idee władzy podejmuje jednak Edek, który zabija Artura. Śmierć bohatera jest pogrzebaniem idealizmu. Zepsucia moralnego i upadku obyczajów nie przezwycięży słaba inteligencja. Musi ona ustąpić pola zdolnym do przemocy, pozbawionym etycznych hamulców, bezwzględnym w działaniu osiłków podobnym do Edka. Człowiek nie potrafi żyć bez wartości, kiedy panuje anarchia i wszystko wolno jednostka czuje się zagubiona. Tę trudną problematykę Grupa pod wiszącym kotem przedstawiła w interesujący i lekki sposób. Mimo, ze spektakl był prezentowany po polsku, sugestywna gra aktorów pozwoliła obcojęzycznej publiczności odczuć specyficzna groteskę dramatu. Przedstawienie zebrało bardzo dobre recenzje i grupa z przyjemnością odbierała gratulacje za spektakl.
W Pforzheim członkowie grupy poznali też przedstawicieli tamtejszej Polonii, którzy opiekowali się młodymi artystami, pokazując uroki miasta i pobliskiego Schwarzwaldu. Na szczęście, w napiętym programie festiwalu znalazł się czas na chwilę zwiedzania np. muzeum złotników, gdyż Pforzheim nazywane jest miastem złota.
W realizacji wyjazdu pomógł Grupie pod wiszącym kotem Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp. z o.o. oraz firma przewozowa ROBEX.
W Pforzheim Grupę pod wiszącym kotem reprezentowali: Tomasz Pietrasik, Grzegorz Małasiewicz, Damian Szafrański, Konrad Popczyk, Justyna Szyja, Dorota Krakowska /w zastępstwie Katarzyny Michnickiej/, Karolina Irzwikowska / w zastępstwie Michaliny Nowak/.Opiekunem grupy i reżyserem spektaklu była Beata Gendek- Barhoumi.
Kolejnym wyzwaniem Grupy pod wiszącym kotem był kolejny już udział w częstochowskiej Nocy Kulturalnej. W ostatni weekend czerwca w Centrum Promocji Młodych w Willi Generała przy ulicy Focha grupa zaprezentowała spektakl na podstawie dramatu T. Williamsa pt Tramwaj zwany pożądaniem. Ta współczesna sztuka opowiada o skomplikowanych rodzinnych relacjach, o tym, jak trudno odnaleźć prawdziwą miłość i, jak łatwo można zniszczyć czyjeś marzenia. Historia małżeństwa Stelli i Stanleya oraz odwiedzającej siostrę Blanche staje się punktem wyjścia do analizy ludzkiej psychiki. Młodzi aktorzy stanęli przed trudnym zadaniem ukazania różnych, często bardzo trudnych emocji. Spektakl spodobał się licznie zgromadzonej publiczności i można mieć nadzieję, ze prezentacja spektakli podczas Nocy Kulturalnej stanie się tradycją Grupy pod wiszącym kotem.
W spektaklu Tramwaj zwany pożądaniem wystąpili: Tomasz Pietrasik, Natalia Bednarczyk, Dominika Kałuzińska, Damian Szafrański, Michał Nawrot, Justyna Szyja, Aleksandra Dygudaj, Agnieszka Haziak, Patryk Radziejewski. Obslugą techniczną spektaklu zajął się Piotr Lubaszewski. Reżyserem spektaklu była Beata Gendek- Barhoumi
Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek- Barhoumi.