W dniu 22 lutego 2023 mieliśmy okazję gościć w murach naszej szkoły panią Iwonę Gorczycę-Polus, reprezentującą projekt Campus France Polska. Program, pod patronatem Instytutu Francuskiego i Ambasady Francji w Polsce ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat możliwości podejmowania studiów we Francji. W trakcie spotkania, otrzymaliśmy sporą dawkę konkretnych informacji dotyczących wszystkich etapów związanych z podjęciem nauki we Francji. Warto pamiętać, że poza ofertą programów unijnych, możecie korzystać z oferty stypendialnej rządu Francuskiego. Poniżej skrót informacji:
- Studia można podjąć na postawie polskiej matury
- Na uczelniach państwowych obowiązuje roczne wpisowe, w wysokości 170 euro rocznie (poziom studiów licencjackich) oraz 242 euro rocznie ( poziom studiów magisterskich)
- Język: zależnie od uczelni wymagana jest znajomość języka francuskiego na poziomie od B1 do C1 potwierdzona egzaminem DELF.
Na wielu kierunkach istnieje możliwość podjęcia studiów w języku angielskim (również potrzebne jest potwierdzenie poziomu znajomości dyplomem międzynarodowym).
- Istnieje możliwość otrzymania stypendium obejmującego zarówno dopłatę do kosztów zamieszkania jak i utrzymania.
- O możliwości podjęcia studiów we Francji, można też pomyśleć po podjęciu studiów w Polsce. Można przenieść się na francuską uczelnię w trakcie studiów lub kontynuować swoją ścieżkę rozwoju: magisterium, doktorat.
Zachęcam Was do zapoznania się ze stronę programu Campus France- znajdziecie tam wszelkie niezbędne informacje (w języku polskim), wyszukiwarkę kierunków studiów, harmonogram, mapę Francji wraz z wykazem uczelni, etc.
https://www.pologne.campusfrance.org/pl
Dzięki działaniom pani Iwony Gorczycy-Polus, na Instagramie można też śledzić profil Ambasadorzy Camus France Polska, na którym studenci którzy rozpoczęli swoją przygodę ze studiami wyższymi we Francji, dzielą się na bieżąco wskazówkami dotyczącymi realiów, programów studiów, warunków życia.
Dziękujemy za spotkanie, motywację do nauki języków i wzbogacania swojego CV, odkrywania świata i różnych kultur oraz przybliżenie szerokiej palety możliwości!
Ps. Spotkanie, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Francuskiego, miało też pyszną babeczkową oprawę, prosto z „Czekoladowej Nuty”.
Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka