Akcja Narodowe Czytanie może się poszczycić jedenastoletnią tradycją i patronatem Prezydenta RP. W czasach, kiedy społeczeństwo rzadko sięga po literaturę, zwłaszcza klasyczną, a młodzież z trudem poddaje się presji czytania wartościowych lektur, możliwość zetknięcia się z dziełem literackim w niecodziennych okolicznościach jest niezwykle cenna.
Warto przypomnieć, że w dotychczasowych edycjach przeczytano kolejno: Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, wybrane dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w tym roku przyszła kolej na Ballady i romanse Adama Mickiewicza.
Narodowe Czytanie ma charakter akcji społecznej – czytają zarówno: Para Prezydencka, wybrani aktorzy, jak i tysiące uczestników w miastach i wioskach całego kraju.
Pracownicy i uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika dołączyli w tym roku do akcji. Przez cztery dni z rzędu, od 19 do 22 września, odbywały się występy uczniów i pracowników szkoły dla tegorocznych „pierwszaków”. Wśród wykonawców, użyczających głosu bohaterom wybranych ballad, znaleźli się: Dyrektor Liceum- pan Marcin Terka, nauczycielka języka polskiego- pani Katarzyna Wilk, pracownica biblioteki- pani Sylwia Płaczek, portier- pan Leszek Słabosz i oczywiście uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych. Każdego dnia była prezentowana jedna ballada i tak kolejno przeczytano: Panią Twardowską, Lilije, Powrót taty, Świteziankę i Romantyczność. Wszyscy „aktorzy” starali się oddać niepowtarzalny klimat utworów, zwłaszcza elementy grozy i humoru. Interpretacji wierszy towarzyszył pokaz filmu przygotowany przez uczennice naszej szkoły, dotyczący życia i twórczości Adama Mickiewicza.
Organizatorów wydarzenia bardzo cieszył fakt, że widownia przyjęła występy z dużym zainteresowaniem i codziennie nagradzała brawami. Okazało się, że prezentowane utwory Adama Mickiewicza mogą poruszać i skłaniać do refleksji współczesnego młodego człowieka, tym bardziej, że każdy z nich niesie moralne przesłanie o ponadczasowym charakterze.
Nad organizacją i przebiegiem szkolnego Narodowego Czytania czuwały pani Sylwia Płaczek i pani Ewa Lutostańska. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania i udział w imprezie.
W Narodowym Czytaniu w VII LO im. Mikołaja Kopernika wzięli udział następujący wykonawcy:
„Powrót taty”
p. dyr. Marcin Terka – Tata
Nikola Grobelak kl.II A – Narrator
Krystian Kunert kl.IIA – Zbójca
Małgorzata Nocuń kl.II D – Dzieci
Klaudia Bąk kl.III E – Mama
„Pani Twardowska”
p. portier Leszek Słabosz – Pan Twardowski
Weronika Ratkowska kl. IB – Narrator
Mateusz Warda kl. IB – Diabeł
„Lilije”
p. prof. Katarzyna Wilk – Pustelnik
Maja Bolesławska kl.III A – Żona
Natalia Bekus kl.III A – Mąż i pierwszy Brat
Zuzanna Niedbalska kl. III B – Dzieci i drugi Brat
Oliwia Śnioszek kl. III A – Narrator
„Świtezianka”
Gaja Czech kl. IV D- Świtezianka
Kuba Kowalczyk kl. IV D – Młodzieniec
Szymon Łabuś kl. III B – Narrator
„Romantyczność”
Gaja Czech kl. IV D – Karusia
Kuba Kowalczyk kl. IV D – Starzec
Szymon Łabuś kl. III B – Narrator i Lud
Prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości A. Mickiewicza przygotowały:
Magdalena Włodarek III E
Aleksandra Cebula III E
Podkład muzyczny przygotowała:
Zuzanna Płaza kl. IV B
Obsługa techniczna:
Alan Pytel kl. IV D
Piotr Zawisza kl. IV D
Maksymilian Jeznach III F
Jan Wasiak III F
Grupa medialna:
Realizacja filmu
Elżbieta Krasiejko kl. IV A
Dawid Binek kl. IV D
Zdjęcia:
Marika Kuździeń kl. III A
Filip Książek kl. I C
Dziękujemy również uczniom kl. III F i pozostałych klas za rozstawienie ławek i krzeseł.
Koordynacja przedsięwzięcia:
p. prof. Sylwia Płaczek
p. prof. Ewa Lutostańska
Dziękujemy za udział widowni kl. 1A, 1B, 1 C, 1D, 1E, 1F, 1G oraz pozostałym uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Newsa przygotowała: p. prof. Ewa Lutostańska i p. prof. Sylwia Płaczek