Program realizowany jest w ramach zadania budżetowego miasta Częstochowy: Promowanie wśród dzieci i młodzieży aktywnych form spędzania czasu wolnego poprzez realizację projektów i programów profilaktycznych.
Uczestnikami Programu są dzieci i młodzież – członkowie SKKT PTTK częstochowskich szkół wraz z opiekunami.
W ramach projektu młodzież SKKT „Kopernik” w ubiegłą sobotę uczestniczyła w wycieczce krajoznawczej „Jura mało znana” zwiedzając Podziemny Olkusz, Muzeum Afrykanistyki oraz Pustynię Błędowską – Róża Wiatrów.
O tym, że prawdziwe skarby kryją się pod ziemią dowiedzieliśmy się przyjeżdżając do Olkusza – miasta położonego w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niezwykłe ekspozycje kilka metrów pod rynkiem opowiedziały nam historię Srebrnego miasta, które sięgają średniowiecznych tradycji wydobycia srebra i ołowiu.
Trafiliśmy również do Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu prezentującego sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Za sprawą licznych eksponatów zgromadzonych głównie przez Bogdana Szczygła i Bożenę Szczygieł-Gruszyńską posmakowaliśmy Afryki… w Olkuszu. Mogliśmy obejrzeć sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń z różnych regionów Afryki. Pani Przewodnik opowiedziała nam o zwyczajnym życiu, tradycjach, obrzędach i kulturze Tuaregów i Dogonów.
Mimo bardzo zmiennej aury dotarliśmy również na Pustynię Błędowską- największy w Polsce obszar lotnych pisków. Pustynia ma niecałe 10km długości i 4km szerokości jej powierzchnia to 33km². Jest ewenementem w skali świata a swoją genezę zawdzięcza człowiekowi.
Bardzo aktywnie i dużą dawką wiedzy późnym popołudniem wróciliśmy do Częstochowy.
Jest to pierwszy wyjazd realizowany w ramach projektu: „Alkohol i narkotyki nie dla turystyki”. Serdecznie zapraszamy członków na kolejne wycieczki.
Newsa przygotowały: p. prof. Roma Ociepa i p. prof. Joanna Wołkowicka – opiekunki SKKT „Kopernik”