W ramach realizacji w naszej szkole projektu Erasmus+ Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej, uczestniczyłam w terminie: 09.08.2021- 13.08.2021 w szkoleniu: CLIL in practice: focus on Florence.
Szkolenie miało na celu przybliżenie metody CLIL w nauczaniu, na przykładzie treści związanych ze sztuką, literaturą, historią, gastronomią, modą czyli wszystkimi elementami składającymi się na przebogatą historię Florencji. Metoda CLIL, czyli nauczanie treści z pomocą języka obcego, pozwala na rozwój kompetencji językowych i jednoczesne poszerzanie horyzontów, zainteresowań, przyswajanie nowych informacji. Poznałam metody wspierające rozwój 4 kompetencji służących nauce języka obcego, jednocześnie dowiadując się w jaki sposób znajdować i adaptować treści. Miałam okazję poznać nauczycieli z Polski, Niemiec, Hiszpanii Czech, dzieląc się doświadczeniem, przykładami dobrych praktyk. Jednocześnie, mogłam lepiej poznać język angielski, w amerykańskim wydaniu, bo prowadząca zamieniła przed laty rodzinne Los Angeles na Florencję.
Ponieważ kurs bazował na przybliżeniu treści związanych z Florencją, jego częścią składową, oprócz teorii i praktyki (prowadzonej w zabytkowym pałacu, z freskami na suficie, co w tym mieście nie jest czymś nadzwyczajnym), miałam okazję odwiedzić dom Michała Anioła Buonarotti, Dantego Alighieri , siedzibę rodu Medyceuszy, muzeum reżysera Franco Zefirellego oraz kreatora mody: Salvatore Ferragamo. Oczywiście, znalazłam też czas aby zwiedzić galerię Uffizi, by zachwycić się przebogatymi zbiorami poczynając od starożytności po sztukę współczesną.
Florencja to miasto które w dobie renesansu stanowiło epicentrum rozwoju sztuki i nauki, to miasto w którym mieszkał i tworzył Leonardo da Vinci (szpital, z którego wykradał zwłoki w celu nauki anatomii, nadal istnieje, obecnie jako placówka covidowa). To miasto w którym Dante poznał Beatrycze (kościół przy którym doszło do pierwszego spotkania, jest teraz miejscem pielgrzymek nieszczęśliwie zakochanych, o czym świadczą wetknięte w szpary bramy listy do Beatrycze). To miasto Sandro Boticellego, który uwiecznił swą muzę Simonettę Vespuci, choćby na słynnym obrazie: Narodziny Wenus. Tu narodzili się też mistrzowie świata mody: Roberto Cavalli i Gucio Gucci (w listopadzie czeka nas premiera filmu opartego na historii zbrodni, związanej z tą rodziną).
Florencja, to miasto które inspirowało i nie przestaje inspirować artystów, rzemieślników, naukowców, pisarzy, kreatorów mody. Zachwyca architektura miasta, z dominującą Katedrą Santa Maria del Fiore, zwaną potocznie Duomo. Kiedy krocząc wąskimi uliczkami, widzimy w oddali olbrzymi zarys tej budowli, możemy poczuć się jak liliput w krainie olbrzymów. Ta perspektywa, pozwala zobaczyć wiele trapiących człowieka spraw we właściwym świetle. Z pewnością piękne, toskańskie krajobrazy, niezwykła uroda miasta i panujący tam genius loci nie pozostają bez wpływu na kreatywność i uwielbienie dla estetyki jej mieszkańców.
Udział w szkoleniu, w takim miejscu, to było wspaniałe doświadczenie, nawet atak upałów o wdzięcznej nazwie Lucyfer, wspominam miło, zważywszy na panujące u nas sierpniowe warunki pogodowe.
Poza poznanymi ludźmi, inspirującą historią miasta, miałam też okazję zajrzeć do Pizy, zwiedzić Sienę i zachwycić się doskonałością miasteczek Cinque Terre. To wszystko dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+, doświadczeniu poszerzającemu horyzonty, budującemu relacje, wzbogacającemu w doświadczenia i wiedzę. Polecam każdemu!
Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka