W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus KA1, Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej, miałam okazję uczestniczyć w terminie: 26.07.2021-30.07.2021 w kursie dydaktyczno- metodycznym w Rouen, we Francji.
Kurs opierał się na przybliżeniu innowacyjnych metod nauczania języka francuskiego, rozwoju 4 kompetencji niezbędnych w opanowaniu języka obcego wraz z użyciem nowoczesnej technologii, gier, materiałów autentycznych, kreatywnych rozwiązań we wprowadzaniu, przyswajaniu i ewaluacji treści. Dzień, był zatem głównie wypełniony nauką, bo zajęcia kończyły się o 16.30, na szczęście, z przerwą obiadową. W ciągu tygodniowego kursu, miałam możliwość pracy z 4 prowadzącymi, co było też wzbogacające jeśli chodzi o obserwację sposobu prowadzenia zajęć, czy też używany język.
Udział w kursie, umożliwił też nawiązanie kontaktów oraz wymianę doświadczeń z nauczycielami języka francuskiego z Hiszpanii, Cypru, Włoch, Austrii. Takie doświadczenie, to wspaniała możliwość na doskonalenie warsztatu zawodowego, na poszerzenie horyzontów, inspirację nowatorskimi rozwiązaniami, na nawiązanie kontaktów które mogą w przyszłości przełożyć się na międzynarodową współpracę między szkołami. To możliwość porównania rozwiązań istniejących w innych szkołach, innych krajach.
Odkrywanie Normandii, jej bogatej historii, dziedzictwa kulturowego, gastronomii urokliwych miejsc pozostawia niezapomniane wrażenia. Rouen, to miasto o bogatej, sięgającej starożytności historii, o zachwycającej szachulcowej architekturze, miasto katedr i gotyckich kościołów, wąskich, urokliwych uliczek wiodących wśród domów pamiętających wieki. To miasto, w którym osądzono i wykonano wyrok na Joannie D’Arc. Miasto w którym urodził się Pierre Corneille oraz Gustave Flaubert który akcję swej wybitnej powieści: Pani Bovary osadził częściowo właśnie w Rouen. Miasto, którego muzea są w większości bezpłatne (poza wystawami czasowymi), co może się przydać w przypadku dość kapryśnej, normandzkiej aury.
W Rouen zachwyciła mnie też promowana przez tamtejsze władze bioróżnorodność w przestrzeni zielonej, nie znajdziemy tam równo posadzonych krzaczków i kwiatów, za to podziwiać można kompozycje roślin które tworzą przepiękne impresjonistyczne roślinne dzieła, a jednocześnie pozwalają żyć owadom, małym zwierzętom i zachować więcej wody w ziemi.
To Rouen i okoliczne miasteczka, słynne z pięknych pejzaży, bujnej roślinności i doskonałego światła, przyciągały malarzy impresjonistów. Tworzyli tu Claude Monet, Alfred Sisley, Camille Pisarro, a możliwość podążania ich śladami, podziwiania tych samych krajobrazów robi niesamowite wrażenie. Rouen szczyci się również drugą po paryskim Musée d’Orsay kolekcją malarzy impresjonistów.
Udało mi się też dotrzeć do dwóch normandzkich pereł: malowniczego portowego miasteczka Honfleur oraz słynnego z jasnych, potężnych klifów wcinających się w morze, kurortu Etretat.
Jestem cały czas pod wrażeniem, piękna Normandii i Francji, z bagażem nowej wiedzy, inspiracji. Zachęcam wszystkich do udziału w projektach które umożliwiają poznanie kawałka świata, pogłębienie wiedzy, poznanie ludzi. To wszystko dzięki projektowi Erasmus plus KA1.
Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka.