Światowy Dzień Bez Tytoniu

Każdego roku w dniu 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, którego celem jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.

Naukowcy apelują, zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych – typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

Od 2011 r. 6-krotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa. 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało. E-papierosy mają wiele kształtów i rozmiarów (niektóre wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki, inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku). Atrakcyjny wygląd jest jednym z powodów dla których młodzież coraz częściej sięga po e-papierosy, natomiast ich stosowanie nie jest bezpieczne. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) wprowadziło termin EVALI (e-cigarette, or vaping, product use associated lung injury – EVALI), aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie rzucić palenie oraz uzyskać fachowe wsparcie w walce z nałogiem: zadzwoń pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108, (22) 211 80 15. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-21, a w soboty od 9-15.

Źródło: wsse.krakow.pl

Zachęcamy zatem do  abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu oraz zapoznania się z przygotowaną prezentacją.

Newsa przygotowali: p. pedagog Agnieszka Wrońska-Radosz, p. prof. Agata Buczkowska oraz p. prof. Marcin Brusznicki.