Dzień Różnorodności Biologicznej

Święto to obchodzone jest corocznie 22 maja i zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w celu poszerzenia wiedzy i zwrócenia szczególnej uwagi na temat różnorodności biologicznej. Jest to najlepszy czas na spojrzenie, zarówno w przeszłość, jak i przyszłość i wyciągnięcie wniosków, czy podjęte do tej pory działania pozwoliły uchronić różnorodność biologiczną naszej planety, czy też potrzebne jest wdrożenie nowych być może lepszych działań.

Pod pojęciem różnorodności biologicznej rozumiemy bogactwo całej otaczającej nas przyrody. Zaliczać będziemy do niej zarówno zwierzęta, rośliny jak również ich siedliska i pule genowe. Z uwagi na wzajemne oddziaływania różnorodności biologicznej i form nieożywionych możliwe jest powstawanie ekosystemów, dzięki którym żywe organizmy – między innymi ludzie – mogą w ogóle istnieć.  Jesteśmy integralną częścią otaczającej nas przyrody i musimy zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie żyć samodzielnie.

Różnorodność biologiczna odgrywa kluczową rolę w wielu dziedzinach działalności człowieka. Bogactwo świata roślin absorbuje wiele zanieczyszczeń, chroni przed powodziami, stanowi surowiec do produkcji tkanin oraz dostarcza surowce do budowy budynków. Zwierzęta natomiast podobnie jak rośliny są m.in. źródłem pokarmu i substancji leczniczych. Ponadto należy pamiętać, że obcowanie z przyrodą ma zbawienny wpływ na zdrowie fizyczne i duchowe każdego z nas.

Ochrona dziedzictwa przyrodniczego powinna być celem nie tylko dla organizacji działających na rzecz ochrony przyrody, ale także dla każdego z nas. W celu ochrony różnorodności biologicznej na poziomie lokalnym niezwykle istotnym jest propagowanie działań na rzecz ochrony przyrody, ograniczenie niekorzystnego wpływu działalności człowieka  na środowisko oraz racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody. Poza tym musimy pamiętać, aby być świadomymi konsumentami produktów przyjaznych środowisku i świadomymi turystami.

Newsa przygotował: p. prof. Michał Zych.