Akcja Żonkile

19 kwietnia uczniowie klas 1c, 2b, 2h w ramach obchodów 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim obejrzeli film „Muranów – dzielnica Północna”, który był jednym z elementów edukacyjnych Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Polin w Warszawie. Celem akcji było upamiętnienie i oddanie hołdu powstańcom walczącym w getcie warszawskim w 1943 roku.

Film „ Muranów- dzielnica Północna”, opowiada historię warszawskiej dzielnicy żydowskiej, od czasów jej powstania, po okres okupacji, do czasów nam współczesnych.

Uczniowie po obejrzeniu filmu podzielili się swoimi refleksjami, prezentujemy dwie z nich:

„Film ,,Muranów – Dzielnica Północna” autorstwa Muzeum POLIN, pomimo swej przyjaznej i edukacyjnej formy był do głębi poruszający. Choć znałam historię i wydarzenia związane z Żydami w czasie II wojny światowej, widząc archiwalne filmy i zdjęcia miejsc oraz społeczności żydowskiej z Muranowa, zdałam sobie sprawę, jak często mówiąc o tej historii, podajemy wydarzenia i daty, zapominając, że przez to piekło przechodzili ludzie tacy sami jak my. Obejrzenie filmu skłoniło mnie do rozmyślań i wielu refleksji na temat życia. Nawet nie próbuję wyobrazić sobie tego, co mogli czuć i jakie emocje przeżywać wszyscy Żydzi w tamtym czasie. Po seansie wciąż towarzyszy mi ogromne poczucie niesprawiedliwości i smutek, że nienawiść jednego człowieka zgotowała tak dużej ilości osób, tak straszny i okrutny los. „ – Weronka Drewniak klasa 2b.

„Część filmu poświęcona latom 1939-45, kiedy to okupant niemiecki utworzył Getto Warszawskie, w którym dochodziło do stopniowej eksterminacji Żydów. Tutaj poznajemy prababcię bohaterki filmu . To na przykładzie jej losów poznajemy tragiczną historię zamkniętej w Getcie ludności Żydowskiej. Mówi nam o głodzie, chorobach , wywózkach do obozów oraz losach walecznych choć z góry skazanych na niepowodzenie powstańcach. Ich krwawą walkę zakończono w maju 1943 roku likwidacją Muranowa z powierzchni ziemi wraz z jego mieszkańcami.” - Maja Organa klasa 1c.

Newsa przygotowała p. prof. A. Warzecha, p. prof. A. Warta.